Meteo
Numeryczna Prognoza Pogody
Prognozy pogody ICM UW są publikowane na popularnym portalu pogodowym meteo.pl, który dostarcza najdokładniejsze prognozy pogody dla Polski i jest odwiedzany ok. 200 milionów razy w roku.
Meteo
Numeryczna Prognoza Pogody
Prognozy pogody ICM UW są publikowane na popularnym portalu pogodowym meteo.pl, który dostarcza najdokładniejsze prognozy pogody dla Polski i jest odwiedzany ok. 200 milionów razy w roku.
Od 1996 roku ICM UW korzysta z zasobów superkomputerowych do prac badawczo-rozwojowych związanych z numerycznym modelowaniem atmosfery. Na tej podstawie tworzone są prognozy stanu atmosfery, które stanowią podstawę do dalszych badań i innych projektów. Strona meteo.pl pokazuje część wyników, która dotyczy warstwy bezpośrednio przy powierzchni ziemi. W rzeczywistości obszar objęty obliczeniami zaczyna się kilka metrów pod powierzchnią ziemi i sięga 30 km ponad jej powierzchnię.
Obecnie obliczenia przeprowadzone przez ICM pozwalają przewidzieć pogodę w całej Europie nawet ze 120 godzinnym wyprzedzeniem. Obszar objęty szczegółowym modelem rozciąga się od Wenecji na południu do koła podbiegunowego na północy, i od Frankfurtu nad Menem na zachodzie, po Kijów i Petersburg na wschodzie.
Podstawowym modelem stosowanym w ICM UW jest ujednolicony model UM (Unified Model) stosowany we współpracy z brytyjską służbą meteorologiczną Met Office. Model jest uruchamiany cztery razy dziennie, a prognozy o 00 i 12 UTC zostają rozszerzone do 120 godzin. Procesy obliczeniowe rozpoczynają się automatycznie o określonych porach. Obliczenia modelowe na klastrach wykorzystują zasoby im dedykowane w określonych godzinach, dzięki czemu są wykonywane natychmiast. Wszystkie procesy są nadzorowane przez operatorów 24 godziny na dobę. W celu monitorowania jakości prognoz, wyniki modeli numerycznych prognoz pogody pracujących w trybie pracy ICM są weryfikowane co miesiąc na podstawie danych obserwacyjnych ze stacji synoptycznych. Wyniki weryfikacji dla polskich stacji dostępne są pod adresem: http://weryfikacja.icm.edu.pl/. Sprawdzane są następujące elementy meteorologiczne: ciśnienie zredukowane do poziomu morza, temperatura powietrza na 2 m, temperatura punktu rosy na 2 m, prędkość wiatru na 10 m, kierunek wiatru na 10 m i suma opadów z 12 godzin.
Wyniki prognoz archiwizowane są od początku ich wyznaczania, co oznacza, że ICM UW posiada archiwum począwszy od 1997 roku (obecnie ok. 25 lat).
Zespół Meteo tworzą doświadczeni eksperci w dziedzinie fizyki atmosfery, meteorologii i wyznaczania scenariuszy klimatycznych, programiści i analitycy danych wspierani przez ekspertów HPC z innych zespołów ICM UW.
Funkcje modelu numerycznej prognozy pogody (METEO):
Niezwykłe warunki meteorologiczne w Polsce
– Intensywne opady (ryzyko powodzi)
„Potop Tysiąclecia” w Polsce (1997):
Niezwykłe warunki meteorologiczne w Polsce
– Silne, porywiste wiatry
Silne burze (11-12 sierpnia 2017)
300-kilometrowa burza w kształcie łuku (bow echo) spowodowała kilka poważnych szkód:
Prognozy UM: porywy wiatru do 50 m/s (180 km/h). Takie wartości nie były traktowane poważnie przed tym wydarzeniem.
Model UM dostarczył bardzo dokładnych prognoz dotyczących lokalizacji zjawiska. Nastąpiła jednak niewielka zmiana w czasie wydarzenia.
Niezwykłe warunki meteorologiczne w Polsce
– Długotrwały brak opadów (ryzyko suszy)
Susza w Polsce (lato 2018):
PrognOZEr został przygotowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego „Obszarowe prognozowanie produkcji energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii z uwzględnieniem jej wpływu na obciążenia węzłów sieci”. Serwis prezentujący prognozy dla OZE powstał dzięki współpracy naukowej ICM UW z firmą Globema.
Głównym celem projektu jest opracowanie systemu informatycznego, który będzie wykorzystywany do prognozowania produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce (OZE), w podziale na jednostki regionalne (województwa i powiaty). PrognOZEr uwzględnienia przyrost liczby źródeł energii (turbin, paneli fotowoltaicznych, itp.) oraz wpływ produkcji na sieć energetyczną.
ICM UW dostarcza numeryczne prognozy meteorologiczne, a Globema korzysta z dedykowanej platformy 4RES oraz danych Urzędu Regulacji Energetyki, tj. ok. 3100 farm wiatrowych i fotowoltaicznych.
Karolina Szafranek
EMAILPolski Pawilon
1 października 2021 – 31 marca 2022
KIEDY
Od 10:00 do 22:00
GDZIE
Sektor “Mobility” na Expo 2020 Dubai