wave

O nas
ICM Uniwersytet Warszawski

Powołane uchwałą Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 29 czerwca 1993 roku, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego jest jednym z czołowych ośrodków High Performance Computing (HPC) w Polsce.

Centrum Danych

ICM UW zaangażowane jest w interdyscyplinarne badania naukowe oparte na modelowaniu matematycznym, symulacjach i modelowaniu komputerowym, obliczeniach wielo- i wielkoskalowych oraz dydaktyką w powyższych obszarach.
Naukowcy z ICM badają problemy związane z lotnictwem cywilnym (współpraca z ICAO) czy modelowaniem procesów społecznych. Zajmują się także najbardziej aktualnymi wyzwaniami, takimi jak choroby odzwierzęce (w tym SARS-CoV-2), modelowanie przebiegu Covid-19 w Polsce (Model epidemiologiczny ICM) oraz identyfikacją czynników genetycznych aktywacji syndromu PIMS (Paediatric multisystem inflammatory syndrome) – wszystko w oparciu o zasoby Big Data.

Od 1997 roku numeryczna prognoza pogody jest jednym z głównych działań jednostki. Portal internetowy METEO.PL z prognozą dla Europy Środkowej, odwiedza co roku ponad 200 milionów osób, co czyni go jednym z najpopularniejszych serwisów pogodowych w Polsce.

Laboratorium Analiz Wizualnych ICM od ponad 20 lat z powodzeniem rozwija i wykorzystuje własne oprogramowanie do wizualizacji danych (VisNow). Kompetencje zespołu obejmują wizualizację naukową, analizę wizualną, komputerową diagnostykę medyczną oraz inne obszary. Od 2020 roku rozwój VisNow zrobił krok w kierunku społeczności open-source i jest teraz rozwijany przez stowarzyszenie visnow.org, nadal przy znaczącym wkładzie ICM i oryginalnego zespołu VisNow.

Zespół sieciowy ICM uczestniczył w wielu nowatorskich rozwiązaniach sieciowych, zarówno pod kątem wysokiej przepustowości, jak i małych opóźnień. W ostatnich latach inżynierowie ICM utworzyli linię produkcyjną między Warszawą a Singapurem z przepustowością do 100 Gb/s na odległości 19800 km po linii światłowodu CAE-1 (Collaboration Asia Europe-1).

Edukacja i inicjatywy HPC

ICM odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu polskim naukowcom z ponad 500 instytucji dostępu do pełnej literatury naukowej, w tym ponad 26 tys. tytułów czasopism i ponad 150 tys. tytułów książek, poprzez prowadzenie i utrzymywanie Wirtualnej Biblioteki Naukowej (WBN). Duża część zasobów jest na bieżąco archiwizowana na serwerze ICM, co zapewnia możliwość bezterminowego korzystania z archiwów w przypadku czasowej lub trwałej utraty dostępu do zasobów wydawców.

ICM prowadzi trzy wyjątkowe projekty edukacyjne: magisterskie studia o charakterze praktycznym z Inżynierii Obliczeniowej, kurs Omics Data Science: Bioinformatyka i analiza wielkoskalowych danych biomedycznych oraz mentoring zespołu Warsaw Team, biorącego udział w światowych konkursach klastrów studenckich (Student Cluster Competition) w Azji, USA i Niemczech.

W latach 2018-2021 jednostka organizowała międzynarodową konferencję Supercomputing Frontiers Europe – platformę dyskusji nt. wizjonerskich pomysłów, najważniejszych światowych trendów i istotnych innowacji w supercomputingu (HPC) dla liderów ze środowisk akademickich i przemysłowych. W dwóch ostatnich edycjach SCFE uczestniczyło wirtualnie kilka tysięcy osób z ponad 70 krajów świata.

Od 2020 r. ICM uczestniczy we wspólnym przedsięwzięciu 33 krajów europejskich i Komisji Europejskiej (EuroHPC JU), które ma na celu budowę eksaskalowej infrastruktury obliczeniowej w Europie. W ramach projektu powstało Narodowe Centrum Kompetencji EuroHPC (EuroCC Poland).

Infrastruktura

ICM zarządza dwoma centrami danych w Warszawie. Oddane do użytku w 2016 roku Centrum Danych na Białołęce ma ok. 10.000 m2 powierzchni technicznej w której znajdują się dwa superkomutery światowej klasy: Petaflopowy Cray XC-40 (Okeanos) do tradycyjnych intensywnych obliczeń numerycznych, oraz klaster Huawei (Enigma) do analityki wielkich danych I obliczeń chmurowych. W serwerowni znajduje się również sprzęt do przechowywania danych (data storage) na ok. 20 PB danych.

W nowo zbudowanej auli wykładowej dla 70-ciu słuchaczy znajduje się unikalny sprzęt wizualizacyjny z 16-oma monitorami i oprogramowaniem pozwalającym na transmisję wykładów czy obrazów z całego świata.

W obszarze usług typu High Performance Computing (HPC) i usług chmurowych, ICM wspomaga ok. 1000 użytkowników z całej Polski korzystających z naszych superkomputerów i infrastruktury obliczeniowej, sieciowej oraz przechowywania wielkich danych. ICM zatrudnia ok. 100 pracowników.

wave

POLSKI PAWILON
NA EXPO 2020 W DUBAJU

Polski Pawilon
1 października 2021 – 31 marca 2022

KIEDY

Od 10:00 do 22:00

GDZIE

Sektor “Mobility” na Expo 2020 Dubai

Wirtualny spacer po Expo arrow
Skip to content